Gdybym Ci powiedziała, że jesteś w stanie gołą dłonią rozbić deskę niczym Bruce Lee, uwierzyłabyś mi?! Ja nie wierzyłam. Kiedy trenerki WenDo Agnieszka Biela i Agata Teutsch, zaproponowały każdej z nas rozbicie deski, pomyślałam, że żartują. Mówiły Poważenie. Rozbiłam deskę, ale to był dopiero początek ….

Słowo WenDo znaczy Droga Kobiet (od angielskiego „women” i japońskiego „-do”). Jest to metoda  samoobrony polegająca na łączeniu samoobrony fizycznej z samoobroną psychiczną. WenDo nie jest sztuką walki, to metoda samoobrony stworzona przez Kobiety, przekazywana i uczona przez Kobiety, tylko dla Kobiet. Warsztaty budują świadomość jak nie dać się sprowadzić do roli ofiary. A jeśli już w niej jesteśmy, jak z niej wyjść. Tak na marginesie, grzeczne dziewczynki są „łatwymi” ofiarami.

Warsztaty WenDo są miejscem, gdzie Kobiety uczą się jak dawać sobie nawzajem wsparcie. Być wobec siebie solidarne. Każda z uczestniczek może opowiedzieć w bezpiecznej grupie o tym jak doświadczyła przemocy. Jest to uwalniające, bo kiedy coś wypowiadamy i jesteśmy ze zrozumieniem i akceptacją wysłuchane przez inne Kobiety, odbieramy temu władzę nad sobą. Uwalniamy się od poczucia winy i wstydu z powodu tego, co się stało. Od winy, która nie jest nasza. To nie my powinniśmy się wstydzić. To nie my zrobiłyśmy coś złego.

Uniwersalnym, życiowym symbolem przemocy, której doświadczyła (prawie?)każda z nas jest „wujek”. Prawie w każdej rodzinie zdarza się taki ktoś” wujek, kuzyn, dziadek, znajomy. Facet, który lubi sobie przy okazji powitania i pożegnania, obcałować lub mocniej przycisnąć do siebie dziewczynkę czy młodą Kobietę. Czasami sobie dotknie „niechcący” jej piersi czy pośladków. A reszta rodziny widzi to, a jednak nie widzi. Nikt jej nie pomoże, nikt nie reaguje. Bo po co psuć atmosferę? Nic takiego się przecież nie dzieje. A ta Dziewczynka czy młoda Kobieta, uczy się dużo przez to doświadczenie. Uczy się tego, że można przekraczać jej granicę. I że trzeba udawać, że nic się nie stało, że nie zauważyła tej zsuwającej się ręki …  I ma jakieś takie poczucie winny w związku z tą sytuacją. I jeszcze często usłyszy od starszych kobiet*, może nawet własnej matki, że przesadza, i powinna się cieszyć, że ktoś zwraca na nią uwagę. Uczy się, że nikt jej nie pomoże i kobiety** się nie wspierają.

Podczas warsztatów Kobiety uświadamiają sobie, jak bardzo doświadczenie przemocy i przekraczania granic, jest wpisane w ich życie. I że jeśli nie zaczną o tym mówić, i wspierać się nawzajem, nic nie zmieni się ani w nich, ani w społeczeństwie.

Najbardziej poruszający był dla mnie ten moment krzyku, każdej Kobiety na chwilę przed rozbiciem deski. Moment uwolnienia kobiecego gniewu, który jest w każdej z nas. Słusznego gniewu, na to czego doświadczamy jako kobiety ciągle od nowa. Na to że zostajemy wychowywane do roli ofiary. Na to, że nie potrafimy się wspierać. Na to, że kultura uczy nas, że bycie kobietą, łączy się z poczuciem winy i wstydem. Na to, że odebrano nam naszą siłę. Na to, że pozwoliłyśmy sobie ją odebrać.

Jak pisała Clarissa Pincola Estes: Jednak żeby się rzeczywiście uleczyć, trzeba wpierw powiedzieć sobie prawdę, i to nie tylko o żalu i bólu, ale i o doznanych krzywdach, wściekłości i wstręcie, a także o pragnieniu ukarania samej siebie i zemsty, o wszystkich uczuciach, które w nas wzbierają.¹

Odwaga nie polega tyko na stawianiu granic. Wielką odwagą jest opowiedzenie sobie i innym Kobietom o tym, co nas spotkało, opłakanie tego i doświadczenie gniewu, który jest z tym związany. Tylko uświadomienie i doświadczenie tego gniewu jest drogą do uwolnienia się od wstydu i poczucia winny. A potem do przebaczenia i dzięki temu stania się wolną i silną Kobietą. 

¹ Biegnąca z wilkami, Clarissa Pincola Estes

*,** mała litera w słowie kobieta, jest zamierzona, tak jak w innych miejscach duża.

Jeżeli chcesz zostać ze mną na dłużej i być na bieżąco zapraszam tutaj na fanpage Kobiecykod

Więcej o WenDo możesz przeczytać tu:

http://wendo.org.pl/czym-jest-wendo/

http://www.autonomia.org.pl/index.php?id=teksty2&ajdi=27

i posłuchać:

http://www.polskieradio.pl/10/3939/Artykul/1654221,WenDo-gdy-chcesz-sie-bronic-i-rozbijac-deski

Reklamy